Ile kosztuje porada prawna?

Panuje powszechne przekonanie, że usługi prawne są bardzo drogie. W rzeczywistości jednak nie są one tak dużym wydatkiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie ma jednego uniwersalnego cennika porad prawnych.

Adwokat Katowice
Adwokat Katowice

Od czego zależy koszt porady prawnej?

Pomijając indywidualną politykę cenowej ustalonej przez każdą kancelarię prawną, różnice w kosztach zasadzają się na kilku różnych czynnikach.

Przede wszystkim największe znaczenie ma trudność i stopień skomplikowania sprawy. Im jest ona bardziej zawiła i im więcej wymaga pracy, tym koszty będą wyższe. Kolejna kwestia to dziedzina prawna, której będzie dotyczyła porada. Najwięcej rozbieżności w kosztach dotyczy prawa cywilnego, ponieważ tą dziedziną zajmuje się najwięcej osób.

Oprócz tego znaczenie ma miejscowość, w której działa kancelaria. Zwykle koszty porad prawnych w dużych miastach są wyższe niż porad udzielanych w mniejszych miejscowościach. Oczywiście, nie jest to regułą i dużo zależy od kancelarii. Nasza kancelaria JHC Adwokaci Katowice oferuje korzystne ceny przy wysokim profesjonalizmie.

W trakcie spotkania:

Jeszcze przed bądź już w trakcie rozmowy warto prawnika zapytać o to, w jaki sposób określa stawkę za swoją pracę. Aby łatwiej było mu określić ile czasu i wysiłku będzie musiał temu poświęcić dobrze jest w zwięzły sposób przedstawić nasz problem. Dobrze również zapytać ile kosztować będzie sama porada – niektóre sprawy z góry przesądzone są jako przegrane, wtedy lepiej jest zapłacić za pojedynczą usługę niż za prowadzenie sprawy, która nie zakończy się dla nas pozytywnie.

Przykładowe ceny usług prawnych:

  • udzielenie porady prawnej – 100-300 złotych
  • przygotowanie umowy – około 300-500 złotych
  • sporządzenie pisma urzędowego – 200-500 złotych

Zapraszamy do naszej kancelarii https://www.katowice-adwokat.com