Blog

W tym dziale znajdą Państwo artykuły prawne pisane przez nasz zespół

Jak radzić sobie ze stresem w sądzie?

Jak radzić sobie ze stresem w sądzie?

  • 18 grudnia 2018
  • Karolina Jabłkowska

W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią dotyczącą stresu w sądzie oraz wskażemy jak skutecznie sobie z nim poradzić lub przynajmniej zminimalizować jego wpływ na nasze samopoczucie.

Niezależnie od tego w jakim charakterze występujemy w sądzie, konieczność udziału w sprawie wiąże się często z dużym stresem. W obecnych czasach na stres jesteśmy narażeni często, dlatego niezmiernie ważne jest umiejętne radzenie sobie z nim w każdej sytuacji.

Sala sądowa dla osób, które nie mają z nią codziennego i zawodowego kontaktu jest środowiskiem obcym wywołującym negatywne skojarzenia i reakcję stresową.

Stres może przybrać formę mobilizującą, dzięki której jesteśmy bardziej skoncentrowani na celu, który chcemy osiągnąć. Motywuje nas do aktywnego działania, powoduje, że łatwiej kojarzymy fakty, myślimy szybciej i jaśniej. Niestety stres może działać na nas także destrukcyjnie i tym samym wywoływać negatywne odczucia np. lęk, niepewność, gniew. W takiej sytuacji nie potrafimy kontrolować swoich emocji, a najprostsze zadania wydają nam się niewykonalne.

Poniżej przedstawię metody jak radzić sobie ze stresem w sądzie, aby nie przybrał on negatywnej postaci i nie wpłynął negatywnie na nasze zeznania, które mogą być ważnym dowodem w toczącej się z naszym udziałem sprawie.

Jeśli korzystamy z pomocy profesjonalnego pełnomocnika możemy liczyć na jego pomoc i wsparcie. Adwokat czy radca prawny pomoże rozwiać nam wiele wątpliwości, udzieli rad w kwestiach, które nas nurtują, wyjaśni zwyczajowy przebieg postępowania, co na pewno przyczyni się do zmniejszenia stresu przed wejściem na salę rozpraw. Ponadto wskaże nam jaki ubiór będzie odpowiedni do sądu, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać oraz wskaże sąd, do którego mamy się udać.

Co zrobić w sytuacji gdy reprezentujemy się sami lub zostaliśmy wezwani do sądu w charakterze świadka ? Jak wtedy radzić sobie ze stresem?

Zacznijmy od podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać.

Po pierwsze należy pamiętać, aby do sądu przyjechać zawsze trochę wcześniej, by uniknąć spóźnienia. Nic tak nie potęguje stresu jak świadomość, że nie zdążymy na czas. Zdecydowanie lepiej będzie zaplanować sobie dzień w taki sposób, aby w sądzie zjawić się co najmniej 15 minut przed rozprawą, aby na spokojnie przejść kontrolę i odnaleźć salę, w której ma się odbyć sprawa.

Po drugie, w trakcie oczekiwania na sprawę, na korytarzu sądowym nie stresujmy się tym, że jest już kilka minut po czasie, a sprawa jeszcze się nie zaczęła. Opóźnienia w sądzie zdarzają się dość często i jeśli na wokandzie widnieje nasza sprawa oraz nie ma wzmianki o zmianie sali, cierpliwie czekajmy. Wykorzystując chwilę opóźnienia spróbujmy rozluźnić się, skupić myśli na czymś przyjemnym oraz w miarę możliwości przyjąć postawę pewnego siebie człowieka. Pozytywne nastawienie pozwoli znacząco obniżyć stres oraz zredukować narastające napięcie. Starajmy się nie dopuścić do sytuacji, w której stres zacznie się kumulować.

Zeznając przed sądem nie bójmy się pytać, jeżeli coś jest dla nas niejasne, niezrozumiałe lub po prostu nie usłyszeliśmy dokładnie pytania. Osoby na co dzień nie mające styczności z prawem mogą mieć problem ze zrozumieniem języka prawniczego i jest to zupełnie normalne. W takiej sytuacji wystarczy poprosić Sąd o powtórzenie lub wyjaśnienie pytania.

Jeżeli jesteśmy stroną postępowania, przed rozprawą, na której mamy złożyć zeznania warto przypomnieć sobie wszystkie ważne informacje w sprawie tak, aby uniknąć na sali rozpraw zastanawiania się nad odpowiedzią na zadane pytanie. Brak odświeżenia pamięci skutkować może drżeniem głosu, jąkaniem, zdenerwowaniem i niemożnością przypomnienia, jakie dokładnie informacje ma się do przekazania. Wcześniejsze przygotowanie na pewno zmniejszy stres, pozwoli na płynne i pewniejsze przekazanie informacji potrzebnych w sprawie oraz sprawi, iż w ocenie sądu będziemy potraktowani jako osoby poważne i uczciwe.

Ponadto warto skupić się na tym po co właściwie przyszliśmy do sądu. Wizyta w sądzie nie będzie trwała w nieskończoność, więc najlepiej skoncentrować się na swoich mocnych stronach i skupić na celu naszej wizyty. Warto także uzmysłowić sobie, że nie jesteśmy jedynymi osobami na sali, które odczuwają stres. Sędzia, prokurator, obrońca, pełnomocnik, mimo iż są osobami, dla których sąd jest miejscem pracy także mają tremę. Każda sprawa jest inna i do każdej muszą się odpowiednio przygotować. Doświadczeni prawnicy opanowali już techniki radzenia sobie ze stresem, ale nie oznacza to, iż nie są podatni na czynniki stresowe.

Bardzo ważne jest także zrelaksowanie się i wypoczęcie przed wizytą w sądzie. Dzień przed rozprawą proponuję wyciszenie się oraz zrelaksowanie, tak aby rano czuć się silnym i odprężonym. Brak snu na pewno spotęguje stres następnego dnia, dlatego warto wcześniej położyć się spać. Przed zaśnięciem w celu obniżenia stresu warto wykonać czynności, które działają na nas relaksująco np. wziąć gorącą kąpiel, obejrzeć film, poczytać książkę lub poćwiczyć. Zażywanie alkoholu nie jest wskazane, ponieważ stawiennictwo w sądzie pod wpływem alkoholu jest niedopuszczalne. W kwestii ubioru sugerujemy, by ubrać się skromnie i poważnie. Oczywiście mężczyźni nie muszą przychodzić w garniturach, a kobiety w garsonkach, choć nie jest źle widziane, ale nasz ubiór w pewnością powinien licować z powagą sądu. Krótkie spodenki, spódniczki typu mini, klapki czy bluzki na ramiączkach bez okrycia nie powinni stanowić naszej odzieży w tym dniu.

Należy pamiętać, by w sądzie mówić prawdę, ponieważ fałszywe zeznania podlegają odpowiedzialności karnej. Jeżeli czegoś nie pamiętamy, nie bójmy się tego powiedzieć, jeśli jest to prawdą. Wymyślanie odpowiedzi może bowiem mieć dla nas negatywne skutki prawne.

Warto jednak mieć na uwadze, że sąd zdaje sobie sprawę, iż obecność na sali rozpraw jest sytuacją niecodzienną i trudną z punktu widzenia osób, które nie mają stałego kontaktu z tą instytucją i na pewno pomoże, a w zasadzie powinien próbować pomóc nam oswoić się z trudnym położeniem w jakim się znaleźliśmy. Przewodniczący powinien stworzyć na sali rozpraw atmosferę spokojną i opanowaną, tak aby zapewnić właściwy przebieg postępowania.

Tagi: , ,